Польща запроваджує нові правила для українських біженців з 2023 року – що відомо

З січня наступного року у Польщі суттєво зміняться умови перебування українських біженців. Заплановано внести доповнення до Спеціального закону про допомогу громадянам України. Про це йдеться у міжнародних новинах Еспресо за матеріалами SchengenVisaInfo.

Важливі зміни для українців – отримання PESEL

Змінами до законодавства передбачено, що біженці з України відтепер з січня 2023 року повинні отримати PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) – спеціальний номер загальної системи електронного обліку населення. Згідно з нововведенням, цей документ є довідкою про тимчасовий захист та дозволом на проживання. 

Це надає можливість біженцям перетинати українсько-польський кордон без потреби щоразу отримувати візу. PESEL зберігатиметься у додатку «Дія пл», в електронному документі буде вказано прізвище, ім’я, дата та місце народження, громадянство особи.

Виїзд біженців з території Польщі перевірятимуть органи соціального страхування та певні муніципальні установи. Оскільки дати кожного перетинання кордону біженцями контролюватимуться, це дозволить уникнути нецільових виплат грошової допомоги. 

Плата за житло

З наступного року українські біженці мають сплачувати за житло. Тим, хто перебуває у Польщі понад 120 днів, з 1 лютого потрібно сплачувати половину вартості проживання, але не більше ніж 40 злотих на особу за добу. З 1 травня 2023 року біженці, які проживають в країні понад 180 днів, мають сплачувати 75% за проживання, але не більше ніж 60 злотих за день.

Від сплати за проживання звільняються певні категорії біженців, зокрема особи з обмеженими можливостями, діти, вагітні жінки, особи з дітьми віком до 12 місяців, опікуни з трьома дітьми, пенсіонери та ті, хто знаходиться у складному матеріальному становищі.

Допомога дітям-сиротам

Відповідно до змін, за проживання дітей-сиріт, які до евакуації з України перебували у дитячих будинках або прийомних сім’ях, а у Польщі на них було оформлено тимчасове опікунство, додатково виплачуватиметься допомога у розмірі 40 злотих на день.

Допомога українським біженцям від ЄС

З метою цільової допомоги українським біженцям Польща отримала у жовтні 2022 року 147 млн євро від Європейського Союзу. Від початку повномасштабного вторгнення Росії за статистичними даними прикордонної служби до Польщі прибули понад 7,11 млн українців, серед яких приблизно 5,32 млн осіб повернулися до України. Нині за даними МВС Польщі, у країні перебуває до 1,5 млн біженців з України. 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *